Od 3 lutego będzie można zobaczyć kolejną odsłonę wystawy „Węgry 1956 – Twarze i Przedmioty”, tym razem w Białymstoku. Ekspozycja ta organizowana z inicjatywy Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie skupia się wokół stosunków polsko-węgierskich, które wzmocniły się przede wszystkim podczas Rewolucji Węgierskiej w 1956 roku. Wydarzenie to odbywa się w ramach Roku Kultury Węgierskiej 2016/2017 w Polsce, przy współpracy Węgierskiego Instytutu Kultury, Domu Spotkań z Historią i Instytutu Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność.
Rewolucja Węgierska rozpoczęła się 23 października 1956 roku i została stłumiona przez sowieckie wojska 10 listopada. To właśnie podczas tego zrywu można było zobaczyć, jak wielka przyjaźń łączy oba kraje. Polacy zdecydowanie zareagowali na informacje o tych wydarzeniach i zaangażowali się w walkę o wolność Węgrów, organizując pomoc humanitarną, oddając krew, zbierając pieniądze, odzież i leki dla potrzebujących.
Wystawa „Węgry 1956 – Twarze i Przedmioty” jest poświęcona właśnie bliskim stosunkom polsko-węgierskim, które były tak widoczne w trakcie tych tragicznych wydarzeń. Podczas zwiedzania będzie można zobaczyć eksponaty pochodzące z tamtego okresu w postaci zdjęć, listów, czy odłamków pocisków, a także współczesne portrety fotograficzne świadków (m.in. polskich studentów, którzy wstąpili do budapesztańskiej Rewolucyjnej Gwardii Narodowej oraz Węgrów). Ciekawym elementem ekspozycji będzie również oryginalna prasa polska z października i listopada 1956 r., a także wydawnictwa o węgierskiej rewolucji 1956 r. z lat 1957 i 1987.
Wystawę będzie można oglądać od 3 lutego w Muzeum Podlaskim w Białymstoku (Rynek Kościuszki 10, od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00-17.00. Program wspierany przez węgierski Komitet Pamięci powołany dla uczczenia 60 rocznicy Rewolucji i Walki o Wolność 1956 roku na Węgrzech. Wydarzenie to odbywa się w ramach Roku Kultury Węgierskiej 2016/2017 w Polsce.
dostarczył infoWire.pl
Link do strony artykułu: https://blog.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/wegry-1956-twarze-i-przedmioty-w-bialymstoku